Till innehållet

2022-08-27

Dialog angående långtidsarbetslösa i samverkan

Arbetsförmedlingen har fått i uppdrag nationellt att se över hur ett arbete med personer som varit långtidsarbetslösa under lång tid skulle kunna se ut. FINSAM i Malmö var idag inbjudna tillsammans med Malmö stad för att se hur ett sådant arbete skulle kunna se ut.

Arbetsförmedlingen har fått i uppdrag nationellt att se över hur ett arbete med personer som varit långtidsarbetslösa under lång tid skulle kunna se ut. FINSAM i Malmö var idag inbjudna tillsammans med Malmö stad för att se hur ett sådant arbete skulle kunna se ut.

Det bestämdes att en gemensam uppdragsbeskrivning där Malmö stad och även FINSAM är parter skulle tas fram för att få igång arbetet.

Fler nyheter

2026-03-27

Första möte med Samstart+ samordningsgrupp

Idag träffade samordningsgruppen kopplad till Samstart+ för första gången. Vi pratade om syftet med gruppen och hur…

2026-03-26

3 samordningsförbund träffas och pratar aktivitetskrav

Samordningsförbundet Skåne Nordost har bjudit in Malmö och Helsingborg till en gemensam dialog kring det kommande ak…

2026-03-25

Rehabkoordinatorn fyller ett hålrum

Primärvårdens vision i Kryddgården-projektet är att utveckla och förtydliga rehabkoordinatorns funktion vid vårdcent…

2026-03-19

Studiebesök av socionomstuderande

Idag fick kansliet besök av en socionomstuderande från Lunds universitet

2026-03-18

IPS i FACT inom psykos i Malmö uppmärksammas

Samordningsförbundet Stockhoms stad arrangerar en heldag med evidensbaserade metoder och samverkan den 22 maj.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit