Till innehållet

2023-03-23

Interpellation 2022/23:194 Samordningsförbunden och hjälp för sjuka att öka sin arbetsförmåga

Åsa Eriksson (S) lyfter frågan om samordningsförbunden i riksdagen och debatterar med statsrådet Anna Tenje om samordningsförbunden.

Interpellation 2022/23:194 Samordningsförbunden och hjälp för sjuka att öka sin arbetsförmåga

av Åsa Eriksson (S)

till Statsrådet Anna Tenje (M)

Många människor med lång sjukskrivning har en komplex problematik och behöver hjälp från flera olika aktörer för att återfå sin arbetsförmåga. Vi vet, efter otaliga rapporter och vittnesmål, att just samverkan mellan myndigheter ofta brister. Den som drabbas är den enskilde som inte sällan hamnar mellan de berömda stolarna och inte får det stöd som behövs samtidigt som tiden går.

Samverkan fordrar en överbyggnad, vilket är skälet till att samordningsförbund bildats runt om i Sverige. Samordningsförbunden är juridiskt självständiga myndigheter vars uppgift är att göra en effektiv och hållbar samverkan möjlig.

Inom ett samordningsförbund samverkar Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, kommun och region. Samordningsförbundens roll är att verka för att medborgare ska få stöd och rehabilitering som ger dem möjlighet att försörja sig själva. Denna form av samverkan mellan fyra myndigheter har varit möjlig sedan lagen om finansiell samordning av rehabiliteringsinsatser trädde i kraft den 1 januari 2004.

De långa sjukfallen ökar. Individer som har en arbetsgivare får i högre grad än de som saknar arbetsgivare hjälp med en plan för återgång i arbete. Samordningsförbundens anslag från staten har legat på samma nivå i många år. Det saknas möjlighet att följa upp över tid hur arbetsförmågan utvecklas för individerna som är med i insatser.

Jag vill därför fråga statsrådet Anna Tenje:

Har statsrådet och regeringen för avsikt att vidta några åtgärder för att stärka samordningsförbundens möjligheter att ge fler sjuka individer hjälp att öka sin arbetsförmåga?

Se debatten nedan:

Interpellation 2022/23:194 Samordningsförbunden och hjälp för sjuka att öka sin arbetsförmåga

Fler nyheter

2025-06-03

Styrelsemöte FINSAM i Malmö juni 2025

Följande står på dagordningen på vårens sista styrelsemöte i FINSAM i Malmö:

2025-06-03

LÖK gemensamma insatser avslutar workshopserie kring yrkesutbildningar

LÖK gemensamma insatser har som mål under året att jobba med att vägledningsprocesser i olika verksamheter behöver g…

2025-06-02

Styrgrupp Kryddgårdenmodellen juni

Vårens sista styrgrupp innehöll följande dagordning:

2025-05-30

VET Ni!! Stockholmskraften sprids på Arbetsförmedlingens hemsida

Som en del i arbetet med att sprida information om Halmstadkraften, Stockholmskraften och Malmökraftens arbete spela…

2025-05-28

Samstart har slutkonferens i Helsingborg

Efter tre år går nu arbetsförmedlingens satsning, via ESF, Samstart i mål med en slutkonferens. FINSAM i Malmö blev…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit