Till innehållet

2020-02-28

Mentorer från psykiatrin pratar om psykos

Mentorer med egenupplevd erfarenhet av sjukdom pratar om psykos inför ett trettiotal handläggare i det förstärkta samarbetet mellan Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan.

Mentorer med egenupplevd erfarenhet av sjukdom pratar om psykos inför ett trettiotal handläggare i det förstärkta samarbetet mellan Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan. Vuxenpsykiatrin Malmö/Trelleborg har under flera år satsat på att anställa mentorer med egenupplevd erfarenhet av psykisk ohälsa.

Idag kommer två av dessa att prata om psykos inför handläggare på Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan.

Fler nyheter

2026-05-27

Storstadsdialog Arbetsförmedlingen och kommunerna i Stockholm, Göteborg och Malmö

Arbetsförmedlingen och kommunerna i Stockholm, Göteborg och Malmö träffas två gånger per år och utbyter erfarenheter…

2026-05-22

Uppföljning samverkansdag 13 maj

Arbetsmarknads- och socialförvaltningen och Vuxenpsykiatrin i Malmö har tillsammans med FINSAM i Malmö genomfört en…

2026-05-21

Styrelsemöte maj 2026

FINSAM i Malmö kallar till vårens sista styrelsemöte den 29 maj.

2026-05-20

Förberedelse för REKO träff i höst

FINSAM i Malmö har sedan 2019 agerat som systemvärd kring REKO samarbetet mellan Försäkringskassan och Vuxenpsykiatr…

2026-05-19

Storstadsträff i Stockholm

De fyra samordningsförbunden i Stockholm, Uppsala, Göteborg och Malmö träffas 2 ggr per år och pratar gemensamma utm…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit