Till innehållet

2017-12-20

Probleminventering kring funktionsvariation

Idag har FINSAM varit involverade i en probleminventering kring arbetet med funktionsvariation på Arbetsmarknads- och socialförvaltningen.

FINSAM har tillsammans med medarbetare på Arbetsmarknads- och socialförvaltningen utforskat vad som görs för att fler med funktionsvariation skall närma sig arbetsmarknaden. Grundmodellen kring samtalet var den modell som FINSAM använder för att utforska gemensamma problemområden och ta fram aktiviteter som leder till att utfallet och effekter löser de konsekvenser problemen skapar.

Insatsbeskrivning

Fler nyheter

2026-03-05

FINSAM i Malmö kopplar samman kring Kryddgårdenmodellen

FINSAM i Malmö finansierar Kryddgårdenmodellen som är ett samarbete mellan primärvården i Malmö och Malmö stad. Syft…

2026-03-04

Webinarium kring Personlighetssyndrom ur ett kliniskt och ett självupplevt perspektiv

Samordningsförbunden Helsingborg, Skåne Nordost och Malmö har tillsammans med Vuxenpsykiatrin i Malmö/Trelleborg arr…

2026-03-04

2026 års andra styrelsemöte

FINSAM i Malmö avhåller styrelsemöte för andra gången 2026. Följande står på dagordningen:

2026-03-03

Ledningsgrupp samsjukligheten februari 2026

Lagrådsremissen kring samsjuklighetsutredningen kom i förra veckan och arbetet med denna var en av frågorna som disk…

2026-03-03

FINSAM har fått förfrågan om att arbeta med yrkesinfo tillsammans med AF och AMA

Ett ökat fokus på att söka upp arbetsgivare både hos Arbetsförmedlingen och på Arbetsmarknadsavdelningen gav en förf…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit