Till innehållet

2020-04-16

Promemoria Språkplikt – Deltagande i grundutbildning för rätt till försörjningsstöd

FINSAM i Malmö har beretts möjlighet att inkomma med ett remissvar på Promemoria Språkplikt – Deltagande i grundutbildning för rätt till försörjningsstöd. I promemorian föreslår regeringen att det i socialtjänstlagen (2001:453) införs en regel om att kommuner i vissa fall ska villkora försörjningsstöd med att mottagaren deltar i grundutbildning i svenska.

Remissvar på S2019/05353/FST

Språkplikt – deltagande i grundutbildning i svenska för att få rätt till försörjningsstöd

Sammanfattning

FINSAM i Malmö tillstyrker förslaget om att i lag tydliggöra att socialtjänstens krav på att stå till arbetsmarknadens förfogande för att ha rätt till försörjningsstöd innebär att den enskilde, vid behov, ska delta i grundutbildning i svenska.

Finsam i Malmö jobbar med visionen ”Tillsammans för fler malmöbor i arbete”. Läs mer om verksamheten på www.finsamimalmo.se .

Synpunkter

FINSAM i Malmö har beretts möjlighet att inkomma med ett remissvar på Promemoria Språkplikt – Deltagande i grundutbildning för rätt till försörjningsstöd. I promemorian föreslår regeringen att det i socialtjänstlagen (2001:453) införs en regel om att kommuner i vissa fall ska villkora försörjningsstöd med att mottagaren deltar i grundutbildning i svenska.

Under februari månad 2020 skickades en enkät till samtliga styrgruppsledamöter (25) i insatser finansierade av FINSAM i Malmö. Svar erhölls från 17 styrgruppsledamöter (68%). Nedan redovisas frågor och svar från enkäten.

I vilken utsträckning bedömer du att deltagarnas bristfälliga kunskaper i svenska språket påverkar förutsättningarna för Finsamprojektet du är involverad i att uppnå uppsatta mål?

En majoritet (53%) svarade att deltagarnas bristfälliga kunskaper i stor eller i väldigt stor utsträckning påverkade förutsättningarna för Finsamprojektet de var involverad i att uppnå uppsatta mål.

Hur ställer du dig till förslaget att införa ett tillägg i 4 Kap. 1 § Socialtjänstlagen (2001:453) om att den enskilde vid behov ska delta i grundutbildning för att anses stå till arbetsmarknadens förfogande?

En stor majoritet (76%) ställde sig positiva eller väldigt positiva till förslaget. Ingen var negativ.

Ser du några hinder/komplikationer som kan uppstå om ett språkkrav införs?

Någon samstämmighet i svaren gick ej att påvisa

Mot denna bakgrund tillstyrker FINSAM i Malmö förslaget

Malmö 2020-03-25

……………………………………..

Mikael Jung

Förbundschef FINSAM i Malmö

Fler nyheter

2025-05-14

Storstadsmöte mellan Arbetsförmedlingen och kommuner

FINSAM i Malmö har för tredje året blivit inbjudna till att delta i Storstadsmötet kring arbetsmarknadsfrågor mellan…

2025-05-14

Försäkringskassan välkomnar till information om regeringsuppdrag.

Försäkringskassan fick efter regeringsbeslut i mars i uppdrag att säkerställa genomförande av socialfondsprojekt som…

2025-05-13

Processledning kring samordnad vård och stödverksamhet

FINSAM i Malmö hade igår fått förtroendet att processleda ett samtal med ledningsgruppen och referensgruppen för sam…

2025-05-08

FINSAM i Malmö bidrar med underlag till LÖK gemensamma insatser

LÖK gemensamma insatser har som mål under året att jobba med att vägledningsprocesser i olika verksamheter behöver…

2025-05-07

Skåneveckan för psykisk hälsa 2025

Det började med en handfull arrangemang och veckan har sedan växt sig större för varje år med nya aktörer som är med…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit