2022-12-05
Samtal kring personligt ombud
Idag fick vi möjligheten att samtala med personligt ombud kring de tvådelade utmaningarna i deras uppdrag. Dels att stödja malmöbor men också att visa på systemfel och systematiskt arbeta med dessa.
Idag fick vi möjligheten att samtala med personligt ombud kring de tvådelade utmaningarna i deras uppdrag. Dels att stödja malmöbor men också att visa på systemfel och systematiskt arbeta med dessa.
Samtalet kretsade kring erfarenheter av att arbeta med styrgrupper och förväntningar på olika roller samt utmaningen att organisera sig i en stad av Malmös storlek så både mandat och kunskap är tillgängliga för att jobba med förändringar. Det landade ner i ett erbjudande från FINSAM i Malmö att tillsammans med styrgruppen för personligt ombud i Malmö designa styrgruppsmötesstrukturen så den blir närvarande och effektiv.

Fler nyheter
2026-03-05
FINSAM i Malmö kopplar samman kring Kryddgårdenmodellen
FINSAM i Malmö finansierar Kryddgårdenmodellen som är ett samarbete mellan primärvården i Malmö och Malmö stad. Syft…
2026-03-04
Webinarium kring Personlighetssyndrom ur ett kliniskt och ett självupplevt perspektiv
Samordningsförbunden Helsingborg, Skåne Nordost och Malmö har tillsammans med Vuxenpsykiatrin i Malmö/Trelleborg arr…
2026-03-04
2026 års andra styrelsemöte
FINSAM i Malmö avhåller styrelsemöte för andra gången 2026. Följande står på dagordningen:
2026-03-03
Ledningsgrupp samsjukligheten februari 2026
Lagrådsremissen kring samsjuklighetsutredningen kom i förra veckan och arbetet med denna var en av frågorna som disk…
2026-03-03
FINSAM har fått förfrågan om att arbeta med yrkesinfo tillsammans med AF och AMA
Ett ökat fokus på att söka upp arbetsgivare både hos Arbetsförmedlingen och på Arbetsmarknadsavdelningen gav en förf…