Till innehållet

2021-05-21

Styrgrupp Världsdagen för psykisk hälsa

När styrgruppen för världsdagen för psykisk hälsa planerade för årets dag den 10 oktober deltog FINSAM i Malmö.

Världsdagen för psykisk hälsa infaller den 10 oktober varje år. Den instiftades av World Federation for Mental Health 1992 och är till för att skapa större medvetenhet och förståelse för psykisk hälsa och ohälsa.

När styrgruppen för världsdagen för psykisk hälsa planerade för årets dag den 10 oktober deltog FINSAM i Malmö och lämnade ett erbjudande om att kunna vara delaktig i att designa en digital lösning för genomförandet.

psykiskhälsa

 

Fler nyheter

2025-06-19

Sommaren 2025 på FINSAM i Malmö

Under sommaren kommer FINSAM i Malmö vara öppet följande tider.

2025-06-18

FINSAM i Malmö deltar i samarbete kring arbetsmarknadsfrågor i Öresund

Utifrån LÖK gemensamma insatser pågår det samtal kring hur Malmö stad och Arbetsförmedlingen kan samarbeta kring arb…

2025-06-17

Finsamstrategi Region Skåne

Region Skåne har bjudit in Skånes alla samordningsförbund för samtal om den finansiella samordningen i Skåne

2025-06-16

Gemensam satsning på kunskap kring psykisk hälsa

Samordningsförbunden i Helsingborg, FINSAM i Malmö och Skåne Nordost kommer under 2025 och 2026 tillsammans med Vuxe…

2025-06-16

Protokoll från vårens sista styrelsemöte

FINSAM i Malmö har haft vårens sista styrelsemöte.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit