2021-10-19
Uppstartsworkshop på Kultur på recept
Idag träffades en arbetsgrupp för att gå igenom ingångar och utgångar för deltagare till Kultur på recept och dela med sig av erfarenheter kring bland annat NUR och FAR.
Idag träffades en arbetsgrupp för att gå igenom ingångar och utgångar för deltagare till Kultur på recept och dela med sig av erfarenheter kring bland annat NUR och FAR.
Under ledning av Joakim Tranquist träffades projekledare och samordnare från kompetenscentrum, samordnare från Försäkringskassan, några rehabkoordinatorer från vårdcentralerna och hälsostrateger för att diskutera hur ingångarna och utgångarna för deltagarna ser ut.

Fler nyheter
2025-07-24
Sommaren 2025 på FINSAM i Malmö
Under sommaren kommer FINSAM i Malmö vara öppet följande tider.
2025-07-14
Verktyg och verktygslådor Metaforernas funktion vid meningsskapande i idéresor
En mastersuppsats med Malmökraften, Halmstadkraften och Stockholmskraften som empiriska exempel har publicerats vid…
2025-06-18
FINSAM i Malmö deltar i samarbete kring arbetsmarknadsfrågor i Öresund
Utifrån LÖK gemensamma insatser pågår det samtal kring hur Malmö stad och Arbetsförmedlingen kan samarbeta kring arb…
2025-06-17
Finsamstrategi Region Skåne
Region Skåne har bjudit in Skånes alla samordningsförbund för samtal om den finansiella samordningen i Skåne
2025-06-16
Gemensam satsning på kunskap kring psykisk hälsa
Samordningsförbunden i Helsingborg, FINSAM i Malmö och Skåne Nordost kommer under 2025 och 2026 tillsammans med Vuxe…