2026-02-09
2026 års första styrelsemöte FINSAM i Malmö
Årets första styrelsemöte har ägt rum.
Följande beslut togs:
att ge förbundschefen i uppdrag att bjuda in Malmö stad att informera om arbetet med aktivitetskravet som pågår till nästa styrelsemöte.
att ge förbundschefen i uppdrag att utifrån pågående utvärdering av FRAM bjuda in lämpliga personer till diskussion kring framtida ansökning om finansiering.
att ge förbundschefen i uppdrag att på styrelsemöten, tillsammans med styrelsen och utvalda gäster, löpande under året utforska vilka erfarenheter som gjorts sedan FINSAM i Malmö startades 2007.
att ge förbundschefen i uppdrag att börja förbereda för spridning av erfarenheter som FINSAM gjort under de 20 år förbundet funnits.

Fler nyheter
2022-02-03
Styrelsemöte FINSAM i Malmö
Årets första styrelsemöte på FINSAM i Malmö sker den 11 februari och följande står på dagordningen.
2022-02-03
4 kommuner diskuterar samverkan med FINSAM som plattform
Idag fortsatta samtalen mellan samordningsförbunden och kommunerna i Helsingborg, Kristianstad, Lund och Malmö kring…
2022-02-03
FINSAM deltar i samtal kring lokala överenskommelserna i staden
Idag träffades företrädare från arbetsförmedlingen och Malmö stad som är med i de olika lokala överenskommer mellan…
2022-02-02
Styrgrupp Malmökraften
Idag hade Malmökraften styrgruppsmöte.
2022-01-31
Nationell referensgrupp nytt uppföljningssystem samordningsförbund
FINSAM i Malmö fortsätter att delta i den nationella referensgruppen kring utveckling av det system som ska efterföl…