Till innehållet

2026-02-09

2026 års första styrelsemöte FINSAM i Malmö

Årets första styrelsemöte har ägt rum.

Följande beslut togs:

att  ge förbundschefen i uppdrag att bjuda in Malmö stad att informera om arbetet med aktivitetskravet som pågår till nästa styrelsemöte.

att ge förbundschefen i uppdrag att utifrån pågående utvärdering av FRAM bjuda in lämpliga personer till diskussion kring framtida ansökning om finansiering.

att ge förbundschefen i uppdrag att på styrelsemöten, tillsammans med styrelsen och utvalda gäster, löpande under året utforska vilka erfarenheter som gjorts sedan FINSAM i Malmö startades 2007.

att ge förbundschefen i uppdrag att börja förbereda för spridning av erfarenheter som FINSAM gjort under de 20 år förbundet funnits.

FINSAM i Malmös logga

Fler nyheter

2025-03-19

Lunicore fortsätter presentera möjligheter till effektiv resursanvändning genom AI

På fredag träffar deltagare från styrgruppen för LÖK gemensamma insatser Lunicore för att diskutera möjligheten till…

2025-03-19

CES modell för implementering

Centrum för epidemiologi och samhällsmedicin på Region Stockholm har jobbat fram en modell för implementering som re…

2025-03-19

Workshop kring rätt deltagare till rätt utbildning

LÖK gemensamma insatser träffades idag underledning av Tankens Gnista AB och diskuterade utmaningar kring rätt delta…

2025-03-18

Styrelsemöte FINSAM i Malmö mars 2025

Styrelsen samlas för styrelsemöte den 21 mars kl. 13-14.30 på Stadshuset i Malmö. Följande står på agendan:

2025-03-18

Samsjuklighet referensgrupp

Referensgruppen för samsjukligheten träffades under nedanstående dagordning. FINSAM i Malmö fick ett förtydligat upp…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit