Till innehållet

2026-02-09

2026 års första styrelsemöte FINSAM i Malmö

Årets första styrelsemöte har ägt rum.

Följande beslut togs:

att  ge förbundschefen i uppdrag att bjuda in Malmö stad att informera om arbetet med aktivitetskravet som pågår till nästa styrelsemöte.

att ge förbundschefen i uppdrag att utifrån pågående utvärdering av FRAM bjuda in lämpliga personer till diskussion kring framtida ansökning om finansiering.

att ge förbundschefen i uppdrag att på styrelsemöten, tillsammans med styrelsen och utvalda gäster, löpande under året utforska vilka erfarenheter som gjorts sedan FINSAM i Malmö startades 2007.

att ge förbundschefen i uppdrag att börja förbereda för spridning av erfarenheter som FINSAM gjort under de 20 år förbundet funnits.

FINSAM i Malmös logga

Fler nyheter

2025-04-24

Samsjuklighet och vägen till ett drogfritt liv

På fredag arrangerar FINSAM i Malmö en föreläsning om att leva med psykisk ohälsa och ett missbruk i samarbete med…

2025-04-23

AI effektivitet med människan i fokus

Lunicore har under mars och april månad jobbat med undersöka möjligheter för effektivare resursanvändning på FRAM. I…

2025-04-23

Fram håller styrgruppsmöte i april

FRAM hade idag styrgrupp med följande dagordning:

2025-04-14

Region Skåne bjuder in till samtal

På skärtorsdagen bjuder Region Skåne in till samtal med alla Skåneförbunden.

2025-04-14

Sprintmöte på FRAM

På onsdag kommer Lunicore som jobbar med en förstudie kring hur AI kan bidra till effektivare resursanvändning på FR…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit