2022-04-08
4 kommuner, 4 samordningsförbund och 1 försäkringskassa
Idag träffas kommunerna, försäkringskassan och samordningsförbunden i Malmö, Lund, Helsingborg och Kristianstad för att undersöka om möjligheterna till en gemensam avsiktsförklaring - att samarbeta och vad i så fall ett samarbete skulle kunna innehålla.
Idag träffas kommunerna, försäkringskassan och samordningsförbunden i Malmö, Lund, Helsingborg och Kristianstad för att undersöka om möjligheterna till en gemensam avsiktsförklaring - att samarbeta och vad i så fall ett samarbete skulle kunna innehålla. Dagordningen kommer vara enligt följande.
- Inledning, syfte och dagordning
- Incheckning med presentation av oss alla och med våra förväntningar
- Samtal mellan kommun och Försäkringskassa i respektive geografi kring vad som skulle kunna vara relevant att samarbeta kring.
- Inventering av de olika förslagen.
- Samtal om möjligt samarbete.
- Utcheckning
Fler nyheter
2026-10-19
Föreläsning 28/10 flyttad till 17/2 2027
Föreläsningen kring Ångest och OCD ur ett kliniskt och ett självupplevt perspektiv den 28/10 har blivit flyttad till…
2026-10-19
Beslutsgrupp Malmökraften oktober 2026
Idag träffades beslutsgruppen för Malmökraften för att diskutera förutsättningarna att jobba tillsammans under 2027…
2026-10-15
Intervju med arbetsmarknadssekreterare inom ramen för Kryddgårdenmodellen
Intervju genomförd av Cornelia Nordenberg av arbetsmarknadssekreterare Amanda Joelsson den 17 september 2026
2026-10-14
Regionalt nätverk i Skåne träffas i Helsingborg
På agendan stod följande frågor; Gemensam kompetensutbildning under 2027, samverkan kring UVAS genom MUCF, återkoppl…
2026-10-14
FINSAM i Malmö deltar i arbetet med en projektplan inom samsjuklighetsreformen
Arbetet med samsjuklighetsreformen fortgår och både Malmö stad och Region Skånes vuxenpsykiatri har anställt projekt…