Till innehållet

2020-12-16

Årets sista styrgrupp på Malmökraften

Idag hade styrgruppen för Malmökraften det sista styrgruppsmötet för året där ekonomin och resultaten redovisades.

Idag hade styrgruppen för Malmökraften det sista styrgruppsmötet för året där ekonomin och resultaten redovisades. Projektledningen har tillsammans med medarbetarna och ESF fått igång administrationen och har också kommit igång med att hantera alla de åtagande som ligger i projektansökan.  

Under året har 2088 st Malmöbor tagit del av insatser från Malmökraften och 561 har kommit ut i arbete eller studier i mitten på december. En utvärdering av Sweco har satts igång under året, ett metodstöd håller på att utvecklas och ISFs effektutvärdering rullar på enligt plan.

 

Fler nyheter

2025-03-26

Dialog kring Kryddgårdenmodellen mellan primärvårdschef och förvaltningsdirektör

Kryddgårdenmodellen har som mål att Malmö Stad och primärvården ska upprätta ett avtal för Kryddgårdenmodellen gente…

2025-03-25

Behovsanalys på funktionsstödsförvaltningen och försäkringskassan

Styrelsen beslutade 7 februari att ge förbundschefen i uppdrag att genomföra en behovsanalys genom att enskilt träff…

2025-03-24

Protokoll styrelsemöte FINSAM i Malmö mars 2025

Protokoll styrelsemöte FINSAM i Malmö 21 mars är nu underskrivet. Arbetet med samsjukligheten i Malmö och FINSAM:s r…

2025-03-19

Lunicore fortsätter presentera möjligheter till effektiv resursanvändning genom AI

På fredag träffar deltagare från styrgruppen för LÖK gemensamma insatser Lunicore för att diskutera möjligheten till…

2025-03-19

CES modell för implementering

Centrum för epidemiologi och samhällsmedicin på Region Stockholm har jobbat fram en modell för implementering som re…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit