Till innehållet

2020-12-16

Årets sista styrgrupp på Malmökraften

Idag hade styrgruppen för Malmökraften det sista styrgruppsmötet för året där ekonomin och resultaten redovisades.

Idag hade styrgruppen för Malmökraften det sista styrgruppsmötet för året där ekonomin och resultaten redovisades. Projektledningen har tillsammans med medarbetarna och ESF fått igång administrationen och har också kommit igång med att hantera alla de åtagande som ligger i projektansökan.  

Under året har 2088 st Malmöbor tagit del av insatser från Malmökraften och 561 har kommit ut i arbete eller studier i mitten på december. En utvärdering av Sweco har satts igång under året, ett metodstöd håller på att utvecklas och ISFs effektutvärdering rullar på enligt plan.

 

Fler nyheter

2021-06-07

FINSAM i Malmö satsar på kampanj och investerar i tre nya projekt.

Styrelsen i FINSAM i Malmö har sammanträtt den 4/6 och protokollet är nu underskrivet. Bland annat beslutades om en…

2021-06-07

Regionalt nätverk FINSAM pratar AF och digital signering

Idag träffades det regionala nätverket i Skåne som numera är fullständigt med chefer i alla förbund.

2021-06-04

Styrelsemöte FINSAM i Malmö

Idag har FINSAM i Malmö sitt sista styrelsemöte innan sommaren. Följande står på dagordningen.

2021-06-04

Malmökraften bjuder in FINSAM i Malmö till samtal

Idag träffas projektledningen i Malmökraften och FINSAM i Malmö för att bland annat diskutera arbetet med målstyrnin…

2021-06-04

Tjänstedesign på Make it work

Utredaren på FINSAM i Malmö har intervjuat deltagare på Make it Work i syfte att bland annat se om det finns bättre…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit