Till innehållet

2020-12-16

Årets sista styrgrupp på Malmökraften

Idag hade styrgruppen för Malmökraften det sista styrgruppsmötet för året där ekonomin och resultaten redovisades.

Idag hade styrgruppen för Malmökraften det sista styrgruppsmötet för året där ekonomin och resultaten redovisades. Projektledningen har tillsammans med medarbetarna och ESF fått igång administrationen och har också kommit igång med att hantera alla de åtagande som ligger i projektansökan.  

Under året har 2088 st Malmöbor tagit del av insatser från Malmökraften och 561 har kommit ut i arbete eller studier i mitten på december. En utvärdering av Sweco har satts igång under året, ett metodstöd håller på att utvecklas och ISFs effektutvärdering rullar på enligt plan.

 

Fler nyheter

2021-03-24

Styrgruppsmöte Malmökraften

Malmökraften hade styrgruppsmöte idag. Följande avhandlades:

2021-03-23

Storstadssamtal kring utveckling av progressionsmätning digitalt

Idag träffades samordningsförbunden i Stockholm stad, Göteborg, Uppsala och Malmö och diskuterade utveckling av prog…

2021-03-18

DUA har styrgruppsmöte

Idag träffas DUA:s styrgrupp.

2021-03-16

Styrelsemöte FINSAM i Malmö

På fredag har FINSAM i Malmö sitt andra styrelsemöte för året. Följande står på dagordningen:

2021-03-15

Chefsnätverk träffas i FINSAM

FINSAM i Malmö erbjuder de högsta tjänstepersonerna i Malmö inom primärsjukvården och psykiatrin, Arbetsförmedlingen…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit