Till innehållet

2021-08-30

Absorbering och metoddiskussioner i Malmökraften

FINSAM har under sommaren gått igenom all den dokumentation som finns kring Malmökraften sedan projektet startade 2018 med syfte att urskilja vad det är som är verksamt inför fortsatta diskussioner kring vad som kan absorberas av ordinarie verksamhet.

Under hösten kommer styrgruppen för Malmökraften att diskutera hur erfarenheter och kunskap från de 3,5 åren som Malmökraften funnits kan absorberas och tas om hand av ordinarie verksamhet. FINSAM har därför under sommaren gått igenom all den dokumentation som finns kring Malmökraften sedan projektet startade 2018 med syfte att urskilja vad det är som är verksamt inför dessa fortsatta diskussioner.

Projektledningen och FINSAM diskuterade tillsammans med Sweco som jobbar med utvärderingen av Malmökraften kring hur ett arbete kring implementering eller absorbering skulle kunna se ut.

Fler nyheter

2024-09-13

Helsingborg får ny förbundschef

Samordningsförbundet FINSAM i Helsingborg har ny förbundschef from den 1 september 2024. Den nya förbundschefen hete…

2024-09-10

Höstens första styrelsemöte 2024

Protokollet för höstens första styrelsemöte är nu underskrivet.

2024-09-10

Stockholmskraften besöker Malmökraften

Malmökraften har under 2023 och 2024 jobbat för att sprida sina erfarenheter i Sverige vilket landat ner i att en St…

2024-09-09

LÖK gemensamma insatsers styrgrupp träffas

FINSAM i Malmö har under årets utsetts till ständig sekreterare för styrgruppen för LÖK gemensamma insatser. Idag ha…

2024-09-03

Höstens första styrelsemöte FINSAM i Malmö

Den 6 september har FINSAM i Malmö höstens första styrelsemöte. Följande står på dagordningen:

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit