Till innehållet

2020-05-12

Aktivitetscenter kör workshop med 20 deltagare från FINSAMs alla medlemmar digitalt

Idag hade FINSAM en workshop digitalt inför att aktivitetscenter påbörjat arbetet med att ansöka om finansiering från FINSAM i Malmö.

Idag hade FINSAM en workshop digitalt inför att aktivitetscenter påbörjat arbetet med att ansöka om finansiering från FINSAM i Malmö. Följande frågor stod på dagordningen:

  • Mot bakgrund av att det är tal om en insats som ska leda vidare till arbete vad kännetecknar de individer som avses delta och vilken avgränsning behöver göras i förhållande till andra grupper?
  • Vilket behov har ordinarie verksamhet för att stötta de personer som ringats in till att komma vidare mot arbete, vad saknas i ordinarie strukturer och vilka befintliga insatser finns att bygga vidare på?

Se denna länk för programmet: FINSAM12maj

Fler nyheter

2019-02-12

Arbetet med REKO överenskommelsen startar

Arbetet med REKO överenskommelsen mellan Försäkringskassan och Vuxenpsykiatri Malmö/Trelleborg startade idag.

2019-02-11

Styrgrupp på Avanti

Idag har Avanti styrgruppsmöte.

2019-02-08

DUA nyanlända jobbar med gemensamma processer

Idag träffades styrgruppen och arbetsgruppen för gemensamma processer inom DUA nyanlända.

2019-02-07

Samverkan är ingen picknick och ändå är den ofta helt nödvändig.

Den svåra konsten att samarbeta är ett kapitel i handboken "Att möjliggöra en sammanhållen vårdHandbok för samarbete…

2019-02-05

SUS ett verktyg för uppföljning

Aktivitetscenter och Avanti deltar i nationell film om SUS

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit