Till innehållet

2019-02-21

Arbetet med effektutvärdering via ISF inleds

Malmökraften kommer utvärderas av Inspektionen för socialförsäkringen, ISF

Idag bjöds alla förbund som är med i utvärderingen in till Göteborg och Inspektionen för socialförsäkringen, ISF,  för uppstart av del 3 av regeringsuppdraget att utvärdera samordningsförbund.

En presentation av utvärderingsupplägget och en diskussion hur vi tillsammans skall jobba med detta genomfördes. Utvärderingen kommer beröra totalt 7800 medborgare i Sverige varav 7000 kommer från Malmökraften och beräknas vara klar i slutet på 2020.

ISGlo

 

 

Fler nyheter

2021-03-04

Styrgruppsmöte Avanti 2.0

Idag har Avanti 2.0 styrgrupp för första gången sedan projektets start.

2021-02-24

Styrgrupp Malmökraften

Idag hade Malmökraften styrgruppsmöte.

2021-02-18

Kick-off FRAM och Malmökraften kring Vaeksthusets forskning

Idag har FRAM och Malmökraften kick-off kring utbildningen där Vaeksthusets forskningsresultat kring tro på medborga…

2021-02-16

Årets första styrelsemöte

På fredag har styrelsen i FINSAM årets första styrelsemöte. Dagordningen är enligt nedan.

2021-02-16

Nationell referensgrupp kring kommunikation om FINSAM

Idag träffas den nationella referensgruppen kring kommunikation om FINSAM.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit