Till innehållet

2019-02-21

Arbetet med effektutvärdering via ISF inleds

Malmökraften kommer utvärderas av Inspektionen för socialförsäkringen, ISF

Idag bjöds alla förbund som är med i utvärderingen in till Göteborg och Inspektionen för socialförsäkringen, ISF,  för uppstart av del 3 av regeringsuppdraget att utvärdera samordningsförbund.

En presentation av utvärderingsupplägget och en diskussion hur vi tillsammans skall jobba med detta genomfördes. Utvärderingen kommer beröra totalt 7800 medborgare i Sverige varav 7000 kommer från Malmökraften och beräknas vara klar i slutet på 2020.

ISGlo

 

 

Fler nyheter

2020-04-03

DUA Nyanlända kör styrgrupp digitalt.

Idag har DUA Nyanlända styrgrupp via teams med bland annat uppföljning av jobbspåren.

2020-04-01

Clinical characteristics distinguishing tramadol-using adolescents from other substance-using adolescents in an out-patient treatment setting

Under åren 2017-2019 finansierade FINSAM i Malmö ett projekt kring Tramadol användning bland unga i Malmö. Nu har de…

2020-04-01

Styrgruppsmöte Malmökraften pratar ekonomi

På dagens extrainkallade styrgruppsmöte på Malmökraften diskuterades ekonomin och förutsättningarna för fördelningen…

2020-03-19

Inspektionen för socialförsäkringen(ISF) gör genomlysning på möjligheterna att använda information från SUS vid utvärdering av Malmökraften

Inspektionen för socialförsäkringen kommer via Skype mötas och diskutera Malmökraftens resultat i SUS idag.

2020-03-18

Styrelsemöte FINSAM i Malmö

FINSAM har styrelsemöte den 25 mars och följande står på agendan.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit