Till innehållet

2019-02-21

Arbetet med effektutvärdering via ISF inleds

Malmökraften kommer utvärderas av Inspektionen för socialförsäkringen, ISF

Idag bjöds alla förbund som är med i utvärderingen in till Göteborg och Inspektionen för socialförsäkringen, ISF,  för uppstart av del 3 av regeringsuppdraget att utvärdera samordningsförbund.

En presentation av utvärderingsupplägget och en diskussion hur vi tillsammans skall jobba med detta genomfördes. Utvärderingen kommer beröra totalt 7800 medborgare i Sverige varav 7000 kommer från Malmökraften och beräknas vara klar i slutet på 2020.

ISGlo

 

 

Fler nyheter

2026-10-19

Föreläsning 28/10 flyttad till 17/2 2027

Föreläsningen kring Ångest och OCD ur ett kliniskt och ett självupplevt perspektiv den 28/10 har blivit flyttad till…

2026-10-19

Beslutsgrupp Malmökraften oktober 2026

Idag träffades beslutsgruppen för Malmökraften för att diskutera förutsättningarna att jobba tillsammans under 2027…

2026-10-15

Intervju med arbetsmarknadssekreterare inom ramen för Kryddgårdenmodellen

Intervju genomförd av Cornelia Nordenberg av arbetsmarknadssekreterare Amanda Joelsson den 17 september 2026

2026-10-14

Regionalt nätverk i Skåne träffas i Helsingborg

På agendan stod följande frågor; Gemensam kompetensutbildning under 2027, samverkan kring UVAS genom MUCF, återkoppl…

2026-10-14

FINSAM i Malmö deltar i arbetet med en projektplan inom samsjuklighetsreformen

Arbetet med samsjuklighetsreformen fortgår och både Malmö stad och Region Skånes vuxenpsykiatri har anställt projekt…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit