Till innehållet

2019-02-21

Arbetet med effektutvärdering via ISF inleds

Malmökraften kommer utvärderas av Inspektionen för socialförsäkringen, ISF

Idag bjöds alla förbund som är med i utvärderingen in till Göteborg och Inspektionen för socialförsäkringen, ISF,  för uppstart av del 3 av regeringsuppdraget att utvärdera samordningsförbund.

En presentation av utvärderingsupplägget och en diskussion hur vi tillsammans skall jobba med detta genomfördes. Utvärderingen kommer beröra totalt 7800 medborgare i Sverige varav 7000 kommer från Malmökraften och beräknas vara klar i slutet på 2020.

ISGlo

 

 

Fler nyheter

2023-04-13

FRAM fördjupar sig ytterligare i Vaeksthusets tankar kring tron på medborgarna

FRAM har tillsammans med FINSAM i Malmö under några år jobbat med Vaekshusets tankar kring tro på medborgarnas förmå…

2023-03-31

Samordnat stöd gör skillnad En analys av effekterna av samordningsförbundens verksamhet på individnivå

ISF har på uppdrag av regeringen utvärderat effekterna för personer som får stöd av den teamverksamhet som finansier…

2023-03-30

Föreläsning: Kultur och psykisk ohälsa

Arbete i en mångkulturell miljö kan vara både väldigt givande och riktigt frustrerande: Hur påverkar kulturell bakgr…

2023-03-30

Regional nätverksträff FINSAM i Malmö

Det finns 14 samordningsförbund i Skåne. På fredag ska vi alla träffas digitalt och diskutera nuläge och framtid til…

2023-03-29

Styrelsemöte FINSAM i Malmö

Protokollet från FINSAM i Malmös styrelsemöte 17/3 är nu undertecknat.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit