2021-09-10
Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan tar del av Vaekshusets insikter
Den 15/9 kommer Charlotte Liebak Hansen att presentera Vaekshusets forskningscenter för medarbetare i det förstärkta samarbetet på Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan.
Den 15/9 kommer Charlotte Liebak Hansen efter inbjudan via FINSAM i Malmö att presentera Vaekshusets forskningscenter för medarbetare i det förstärkta samarbetet på Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan.
På en gemensam planeringsdag kommer Charlotte att presentera de resultat som Vaeksthuset tagit fram samt också introducera den nya hemsida som utvecklats för att samla resultaten kring BIP forskningen.
Se Vaekshusets forskningscenter nya sida här!
Fler nyheter
2019-05-08
Kunskapslyft rullar vidare med femte gången
Idag träffades 25 professionella och personer med egen erfarenhet av psykisk ohälsa och diskuterade samverkan i Malm…
2019-05-06
Maria Malmö Tramadol föreläser för 290 personer
Tramadol Maria Malmö har blivit inbjudna till Länsstyrelsen för att föreläsa om sina upptäckter och erfarenheter. Se…
2019-05-06
Malmökraften med i Almedalen
Malmökraften kommer vara med på Almedalen under FINSAMs program.
2019-05-03
REKO arbetsgrupp
Idag träffades arbetsgruppen i REKO inför styrgruppsmötet i maj.
2019-05-03
FINSAM jobbar med utredning av UVAS
Utrednings-/kartläggningsuppdrag av samverkan kring unga som varken arbetar eller studerar (UVAS) 16-29 år med upple…