Till innehållet

2021-09-10

Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan tar del av Vaekshusets insikter

Den 15/9 kommer Charlotte Liebak Hansen att presentera Vaekshusets forskningscenter för medarbetare i det förstärkta samarbetet på Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan.

Den 15/9 kommer Charlotte Liebak Hansen efter inbjudan via FINSAM i Malmö att presentera Vaekshusets forskningscenter för medarbetare i det förstärkta samarbetet på Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan.

På en gemensam planeringsdag kommer Charlotte att presentera de resultat som Vaeksthuset tagit fram samt också introducera den nya hemsida som utvecklats för att samla resultaten kring BIP forskningen.

Se Vaekshusets forskningscenter nya sida här!

Fler nyheter

2026-09-24

Uppdrag på Autism Skåne

Hur väl rustade är våra välfärdsorganisationer att stötta Malmöbor som har autism ut i arbete? Det är en fråga som u…

2026-09-23

Kryddgårdenmodellens styrgrupp träffas och diskuterar framtid

Hösten har kommit och med den en hel del förändringar i form av aktivitetskravet som innebär en stor påverkan på sam…

2026-09-21

Samarbetet kring REKO mellan Vuxenpsykiatrin och Försäkringskassan rullar vidare

FINSAM i Malmö har under 10 år jobbat med att stödja samarbetet kring sjukskrivna malmöbor som har kontakt med både…

2026-09-16

Planering Skånegemensam Finsamkonferens

Primärvårdsnämnden har uppdragit åt förvaltningen Nära vård och hälsa att ansvara för värdskapet samt att i övrigt s…

2026-09-15

Ledningsgrupp samsjuklighet september 2026

FINSAM i Malmö sitter i ledningsgruppen för arbetet med samsjuklighet. en gång i månaden träffas denna ledningsgrupp…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit