Till innehållet

2022-11-03

Arbetsgrupp kring uppföljning samordningsförbund

FINSAM i Malmö har valt att delta i en arbetsgrupp bestående av ett antal samordningsförbund med syfte att tillsammans undersöka möjliga vägar att följa upp samordningsförbundens verksamheter då nuvarande uppföljningssystem SUS försvinner 2023.

FINSAM i Malmö har valt att delta i en arbetsgrupp bestående av ett antal samordningsförbund med syfte att tillsammans undersöka möjliga vägar att följa upp samordningsförbundens verksamheter då nuvarande uppföljningssystem SUS försvinner 2023.

Följande diskuterades:

  • Arbetsgruppen inledde med att utforska förväntningar på arbetsgruppens uppdrag.
  • Vad kan vi göra?
    • Kort sikt
    • Lång sikt
  • Vad vi vill ta reda på?
  • Rädda det som finns
  • Vad ska vi kommunicera från gruppen?
  • Nästa steg – fram till nästa möte

 

Fler nyheter

2018-05-30

Maria Malmö Tramadol uppmärksammas

Edico är en tidning för medarbetare inom gymnasie- och vuxenutbildningsförvaltningen i Malmö stad. De har uppmärksa…

2018-05-30

Pilot skuggning

I samtal med chefer i Malmö som haft goda erfarenheter av att arbeta med skuggning internt fick FINSAM under våren 2…

2018-05-28

Tankar från ett annat förbund

Idag var vi och besökte Mattias Bergström, förbundschef i Centrala Östergötlands förbund och fick ta del av deras ta…

2018-05-25

Bokrelease: Metodhandbok: Att erbjuda stöd och behandling till ensamkommande unga med psykisk ohälsa

Region Skånes Kunskapscentrum migration och hälsa bjuder in till releasefest för en ny metodhandbok för stöd och beh…

2018-05-25

Kunskapslyft via FINSAM

Under våren har FINSAM arbetat med att ta fram ett koncept för ett gemensamt kunskapslyft mellan Malmö stad, Arbetsf…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit