Till innehållet

2019-01-17

Besök från Halland

Idag besökte Samuel och Fredrik från Hallands samordningsförbund Malmö för att diskutera utvecklingsfrågor kring samordningsförbund.

Samordningsförbundet i Halland (SFH) skapar förutsättningar för snabbare hjälp där enskilda myndigheters stöd inte kunnat göra skillnad under en längre tid eftersom de har en begränsning i vad de får göra. För att komma vidare krävs att aktörerna kring en person får lov att tala med varandra genom tillstånd av den berörda personen. För att underlätta samarbetet har SFH varit med och skapa Individsamverkanteam där alla myndigheter och kommuner är med: Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, Region Halland och kommunerna Kungsbacka, Varberg, Falkenberg, Hylte, Halmstad och Laholm.
Läs mer på deras hemsida

hallandL

Fler nyheter

2026-09-29

FINSAM i Malmö deltar i arbetsgrupp kring aktivitetskravet

Införandet av aktivitetskravet har inneburit en hel del förändringar i samarbetet mellan FINSAM i Malmös medlemmar.…

2026-09-29

Referensgrupp Samsjuklighet oktober 2026

Idag träffades referensgruppen för samsjuklighetsarbetet och FINSAM i Malmö deltog i denna och förde anteckningar

2026-09-28

Malmö frukostklubb planerar för en fysisk halvdag 27/11

Malmö frukostklubb syftar till en ökad kunskap och ett ökat samarbete mellan kommunens socialtjänst och regionens be…

2026-09-24

Uppdrag på Autism Skåne

Hur väl rustade är våra välfärdsorganisationer att stötta Malmöbor som har autism ut i arbete? Det är en fråga som u…

2026-09-23

Kryddgårdenmodellens styrgrupp träffas och diskuterar framtid

Hösten har kommit och med den en hel del förändringar i form av aktivitetskravet som innebär en stor påverkan på sam…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit