Till innehållet

2019-01-17

Besök från Halland

Idag besökte Samuel och Fredrik från Hallands samordningsförbund Malmö för att diskutera utvecklingsfrågor kring samordningsförbund.

Samordningsförbundet i Halland (SFH) skapar förutsättningar för snabbare hjälp där enskilda myndigheters stöd inte kunnat göra skillnad under en längre tid eftersom de har en begränsning i vad de får göra. För att komma vidare krävs att aktörerna kring en person får lov att tala med varandra genom tillstånd av den berörda personen. För att underlätta samarbetet har SFH varit med och skapa Individsamverkanteam där alla myndigheter och kommuner är med: Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, Region Halland och kommunerna Kungsbacka, Varberg, Falkenberg, Hylte, Halmstad och Laholm.
Läs mer på deras hemsida

hallandL

Fler nyheter

2023-03-29

Styrgruppsmöte Malmökraften

Malmökraften hade styrgruppsmöte idag.

2023-03-29

Chefsnätverket FINSAM i Malmö

Idag träffades chefsnätverket i FINSAM i Malmö.

2023-03-27

LÖK gemensamma insatser

Idag hade LÖK gemensamma insatser styrgruppsmöte.

2023-03-23

Interpellation 2022/23:194 Samordningsförbunden och hjälp för sjuka att öka sin arbetsförmåga

Åsa Eriksson (S) lyfter frågan om samordningsförbunden i riksdagen och debatterar med statsrådet Anna Tenje om samor…

2023-03-23

Workshop del 2 - steg mot en muslimsk-kristen psykosocial resursenhet

I tisdags genomfördes den andra workshoppen i arbetet med att sätta ramarna för en framtida muslimsk-kristen psykoso…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit