Till innehållet

2018-12-10

Chefsnätverk träffas i FINSAM

Idag träffades chefsnätverket i FINSAM

Inledningsvis checkade cheferna in med "Vad upptar min tid?" och sedan presenterade Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan sin verksamhet och förändringar inom de närmaste sex månaderna.

Som avslutning diskuterades hur FINSAM skulle vara ett stöd i arbetet med att stödja en gemensam effektiv resursanvändning.

Fler nyheter

2026-03-25

Rehabkoordinatorn fyller ett hålrum

Primärvårdens vision i Kryddgården-projektet är att utveckla och förtydliga rehabkoordinatorns funktion vid vårdcent…

2026-03-19

Studiebesök av socionomstuderande

Idag fick kansliet besök av en socionomstuderande från Lunds universitet

2026-03-18

IPS i FACT inom psykos i Malmö uppmärksammas

Samordningsförbundet Stockhoms stad arrangerar en heldag med evidensbaserade metoder och samverkan den 22 maj.

2026-03-18

Informationsutbyte mellan kommuner och Försäkringskassan

Försäkringskassan har sökt kontakt med Sveriges kommuner kring frågan om informationsutbyte och FINSAM i Malmö har k…

2026-03-17

Skuggning från Malmö universitet

För femte året i rad så tar kansliet under vecka 12 emot en student från statsvetenskapsprogrammet på Malmö universi…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit