2020-10-13
Chefsnätverk träffas kring vad som upptar medlemmarnas tid.
Idag träffades de högsta företrädarna för respektive medlem och diskuterade vad som upptar organisationernas tid.
Idag träffades de högsta företrädarna för respektive medlem och diskuterade vad som upptar organisationernas tid. Detta nätverk träffas två gånger per år med nedanstående agenda och syfte:
•Att få två tillfällen/år att träffa de högsta tjänstepersonerna i Malmö samlat.
•Att få möjlighet att se in varandras framtid för att se vilka förändringar som skall komma så att Ni kan hjälpas åt att stödja varandra i dessa och ta bort friktion som skulle kunna uppstå.
•Tillfälle att presentera vad som upptar Er tid och bland annat utifrån detta kunna ges möjligheten att initiera/förstärka de samarbeten Ni behöver.
Fler nyheter
2019-03-15
Skåneveckan för psykisk hälsa
Idag träffas ett antal aktörer för att planera 10 årsjubileet av Skåneveckan för psykisk hälsa på Studieförbundet Vu…
2019-03-13
Kan design användas för att utveckla offentlig sektor
Idag träffades ett antal samordningsförbund och ett nationellt nätverk kring tjänstedesign.
2019-02-27
CaMp avslutar med slutrapport
CaMp har haft som målsättning att människor med funktionsnedsättning skulle närma sig arbetsmarknaden med hjälp av C…
2019-02-22
Styrelsen i samordningsförbundet har haft sammanträde
Beslut om inriktning för förbundet 2019-2022, uppföljning av tertial 3 2018 och omfördelning av resurser på Avanti v…
2019-02-21
Arbetet med effektutvärdering via ISF inleds
Malmökraften kommer utvärderas av Inspektionen för socialförsäkringen, ISF