2022-03-01
Chefsnätverket FINSAM i Malmö
Idag träffades de högsta tjänstepersonerna i Malmö inom primärsjukvården och psykiatrin, Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan och Arbetsmarknad/socialtjänst i Malmö stad.
Idag träffades de högsta tjänstepersonerna i Malmö inom primärsjukvården och psykiatrin, Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan och Arbetsmarknad/socialtjänst i Malmö stad. Följande stod som vanligt på agendan:
- Tillfälle att presentera vad som upptar respektive organisations tid och bland annat utifrån detta kunna diskutera möjligheten att initiera/förstärka de samarbeten som är nödvändiga.
- Presentation av nuläget hos två organisationer. Denna gången var det psykiatrin och primärvårdens tur.

Fler nyheter
2021-10-12
Första styrgruppsmötet Utebliven etablering SFI
Utebliven etablering hade sitt första styrgruppsmöte idag där samordnarna Hanna och Paulina fick presentera sin plan…
2021-10-07
Diskussion kring storstadssamarbete inleds
Finsam i Göteborg bjöd in Sveriges tre största kommuners samordningsförbund Stockholm, Malmö och Uppsala till en dia…
2021-10-05
Samtal om socialt företagande med Malmö stad
Avdelningen för omvärld och näringsliv på Malmö stad bjöd idag in FINSAM i Malmö till samtal om att arbeta tillsamma…
2021-10-04
Arbetsgruppen för Reko träffas
Idag träffades arbetsgruppen för REKO samarbetet mellan psykiatrin och Försäkringskassan.
2021-10-01
FRAM håller styrgruppsmöte
Idag håller FRAM styrgruppsmöte. Följande står på agendan.