2022-03-01
Chefsnätverket FINSAM i Malmö
Idag träffades de högsta tjänstepersonerna i Malmö inom primärsjukvården och psykiatrin, Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan och Arbetsmarknad/socialtjänst i Malmö stad.
Idag träffades de högsta tjänstepersonerna i Malmö inom primärsjukvården och psykiatrin, Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan och Arbetsmarknad/socialtjänst i Malmö stad. Följande stod som vanligt på agendan:
- Tillfälle att presentera vad som upptar respektive organisations tid och bland annat utifrån detta kunna diskutera möjligheten att initiera/förstärka de samarbeten som är nödvändiga.
- Presentation av nuläget hos två organisationer. Denna gången var det psykiatrin och primärvårdens tur.

Fler nyheter
2019-06-14
FINSAM utforskar samverkan vid utskrivning från slutenvården
Idag träffas Malmö stad, primärvården och Psykiatri Malmö/Trelleborg på FINSAM och diskuterar hur samverkan vid utsk…
2019-06-13
Malmökraften förbereder sig för presentation på Almedalen
Den 1/7 kommer Malmökraften presentera sig på Almedalen tillsammans med två politiker i socialförsäkringsutskottet.
2019-06-13
Referensgruppsmöte - Etablera fler snabbare
Idag träffades referensgruppen för Etablera fler snabbare.
2019-06-13
Arbetsförmedlingens prognos
Arbetsförmedlingen presenterade idag sin prognos för arbetsmarknadsläget i Sverige och Skåne.
2019-06-12
Samtal om intyg och Utsikt i Öster
Vårdcentralen Rosengården och socialtjänsten i öster har jobbat tillsammans med ett gemensamt intyg och ett konsulta…