2022-03-01
Chefsnätverket FINSAM i Malmö
Idag träffades de högsta tjänstepersonerna i Malmö inom primärsjukvården och psykiatrin, Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan och Arbetsmarknad/socialtjänst i Malmö stad.
Idag träffades de högsta tjänstepersonerna i Malmö inom primärsjukvården och psykiatrin, Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan och Arbetsmarknad/socialtjänst i Malmö stad. Följande stod som vanligt på agendan:
- Tillfälle att presentera vad som upptar respektive organisations tid och bland annat utifrån detta kunna diskutera möjligheten att initiera/förstärka de samarbeten som är nödvändiga.
- Presentation av nuläget hos två organisationer. Denna gången var det psykiatrin och primärvårdens tur.

Fler nyheter
2025-06-03
Styrelsemöte FINSAM i Malmö juni 2025
Följande står på dagordningen på vårens sista styrelsemöte i FINSAM i Malmö:
2025-06-03
LÖK gemensamma insatser avslutar workshopserie kring yrkesutbildningar
LÖK gemensamma insatser har som mål under året att jobba med att vägledningsprocesser i olika verksamheter behöver g…
2025-06-02
Styrgrupp Kryddgårdenmodellen juni
Vårens sista styrgrupp innehöll följande dagordning:
2025-05-30
VET Ni!! Stockholmskraften sprids på Arbetsförmedlingens hemsida
Som en del i arbetet med att sprida information om Halmstadkraften, Stockholmskraften och Malmökraftens arbete spela…
2025-05-28
Samstart har slutkonferens i Helsingborg
Efter tre år går nu arbetsförmedlingens satsning, via ESF, Samstart i mål med en slutkonferens. FINSAM i Malmö blev…