Till innehållet

2024-04-03

Chefsnätverket i FINSAM i Malmö samlas 2024-04-03

På fredag kommer chefsnätverket i Malmö träffas.

FINSAM i Malmö samlar de högsta tjänstepersonerna i Malmö inom primärsjukvården och psykiatrin, Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan och Arbetsmarknad/socialtjänst, Funktionsstöd och Hälsa, vård och Omsorg i Malmö stad i ett chefsnätverk som träffas två gånger per år. Upplägget är sedan 2017 som följer:

  • Att få två tillfällen/år att träffa de högsta tjänstepersonerna i Malmö samlat.
  • Att få möjlighet att se in varandras framtid för att se vilka förändringar som skall komma så att cheferna kan hjälpas åt att stödja varandra i dessa och ta bort friktion som skulle kunna uppstå.
  • Tillfälle att presentera vad som upptar deras tid och bland annat utifrån detta kunna ges möjligheten att initiera/förstärka de samarbeten som behövs.
  • En kort presentation från FINSAM i Malmö om innevarande års verksamhetsinriktning, budget, pågående projekt samt inkommande förslag på projekt.

Fler nyheter

2023-03-15

Utebliven etablering SFI träffas

Utebliven etablering träffas idag och diskuterar var projektet är och vad som behöver göras fram med hjälp av följan…

2023-03-13

Styrgruppsmöte Insikt

Insikt startade januari 2023 och kommer pågå i ett år. Det syftar till att undersöka varför Malmöbor fastnar i mångå…

2023-03-09

Styrgruppsmöte på Avanti 2.0

Idag hade styrgruppen på Avanti 2.0.

2023-03-08

Skuggning på kansliet

Sedan flera år tillbaka tar förbundets kansli emot studenter från Malmö universitet under tre dagar varje vår.

2023-03-01

Rapport om 11 år med uppföljningssystemet SUS

En rapport har tagits fram som redogör för 11 års användande av uppföljningssystemet SUS.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit