Till innehållet

2024-10-30

Delårsrevision 2024

KPMG har utsett en ny revisor för FINSAM i Malmös del och hon träffade idag tillsammans med Malmö stads och Region Skånes revisorer FINSAM i Malmö för att gå igenom FINSAM i Malmös delårsredovisning för 2024.

Finsam i Malmö har under 2024 arbetat utifrån visionen ”Tillsammans för fler Malmöbor i arbete och studier”.

Följande resultat har uppnåtts:

1447 deltagare har varit inregistrerade i Uppföljning Finsam för insatser finansierade av Finsam i Malmö varav 592 unika deltagare har avslutats per den 31/8 2024. Av de som börjat var 794 st. kvinnor och 653 st. män. Av de 592 avslutade har 208 individer börjat arbeta och 62 st. har börjat studera. 

Läs hela delårsrapporten här!

Fler nyheter

2026-05-20

Förberedelse för REKO träff i höst

FINSAM i Malmö har sedan 2019 agerat som systemvärd kring REKO samarbetet mellan Försäkringskassan och Vuxenpsykiatr…

2026-05-19

Storstadsträff i Stockholm

De fyra samordningsförbunden i Stockholm, Uppsala, Göteborg och Malmö träffas 2 ggr per år och pratar gemensamma utm…

2026-05-18

IWork berättar om sin verksamhet

I samband med storstadsträff mellan samordningsförbunden passade FINSAM i Malmö på att besöka IWork i Stockholm.

2026-05-13

Dokumentation samverkansdag

Malmö stad och Region Skåne träffas idag med syfte att förstärka samarbetet mellan Arbetsmarknads- och socialförval…

2026-05-12

Vårens sista referensgrupp Samsjuklighet

FINSAM i Malmö deltar och dokumenterar vårens sista referensgrupp kring samjuklighetsarbetet i Malmö

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit