Till innehållet

2024-10-30

Delårsrevision 2024

KPMG har utsett en ny revisor för FINSAM i Malmös del och hon träffade idag tillsammans med Malmö stads och Region Skånes revisorer FINSAM i Malmö för att gå igenom FINSAM i Malmös delårsredovisning för 2024.

Finsam i Malmö har under 2024 arbetat utifrån visionen ”Tillsammans för fler Malmöbor i arbete och studier”.

Följande resultat har uppnåtts:

1447 deltagare har varit inregistrerade i Uppföljning Finsam för insatser finansierade av Finsam i Malmö varav 592 unika deltagare har avslutats per den 31/8 2024. Av de som börjat var 794 st. kvinnor och 653 st. män. Av de 592 avslutade har 208 individer börjat arbeta och 62 st. har börjat studera. 

Läs hela delårsrapporten här!

Fler nyheter

2025-08-27

Workshop strategiska och lokala överenskommelserna

FINSAM i Malmö har under några år varit delaktig i arbetet med den lokala överenskommelsen kring gemensamma insatser…

2025-08-21

Planering av gemensam satsning på kunskapshöjning kring psykisk hälsa

Samordningsförbunden i Malmö, Skåne Nordost och Helsingborg har valt att gemensamt satsa på en seminarieserie kring…

2025-08-19

Ledningsgrupp samsjuklighet startar upp

Höstens arbete med samsjuklighetsutredningen startade upp idag med en ledningsgrupp

2025-08-19

Tre samordningsförbund erbjuder stöd med arbete kring samsjuklighet

Idag träffade förbundschef på FINSAM i Malmö Hälso- och sjukvårdsstrateg, Region Skåne och strateg på Skånes kommune…

2025-08-18

Pilot för kartläggning av inskrivna på Ekonomiskt bistånd

FINSAM i Malmö blev i våras kontaktad av enhetschef för ekonomiskt bistånd och enhetschef på arbetsmarknadsavdelning…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit