2018-03-16
Detta händer på REKO
Enkla och direkta kontaktvägar mellan rehab koordinator och kontaktpersonen på Försäkringskassan underlättar arbetet med sjukskrivningsärenden.
Försäkringskassan har fått tid på Drottninggatan för att informera om sjukförsäkringen. Tid till Fosievägen kommer inom kort. Rehab koordinatorerna har påbörjat arbetet att regelbundet gå igenom respektive läkares sjukskrivningsärenden.
Rehab koordinator har tagit fram mall för sjukintyg till socialtjänsten.
Vi upplever i båda organisationerna att våra enkla och direkta kontaktvägar mellan rehab koordinator och kontaktpersonen på Försäkringskassan underlättar arbetet med sjukskrivningsärenden.
Fler nyheter
2025-09-10
Grundutbildning FINSAM september 2025
Nationella rådet arrangerar ett antal tillfällen med grundutbildningar för nyanställd förbundspersonal och styrelsem…
2025-09-09
Protokoll från styrelsemöte september 2025
FINSAM i Malmö hade styrelsemöte den 5 september. Protokollet för detta är nu signerat.
2025-09-09
Förberedelse inför styrgrupp REKO samarbete
REKO är ett samarbete mellan Försäkringskassan och Vuxenpsykiatrin Malmö/Trelleborg som startade som et FINSAM proje…
2025-09-08
Styrgrupp LÖK gemensamma insatser september 2025
FINSAM i Malmö är ständig sekreterare i styrgruppen för LÖK gemensamma insatser. Idag träffades denna på KomVux.
2025-09-04
Styrelsemöte FINSAM i Malmö september 2025
Höstens styrelsemöte på FINSAM i Malmö startar igång nu på fredag.