Till innehållet

2022-08-27

Dialog angående långtidsarbetslösa i samverkan

Arbetsförmedlingen har fått i uppdrag nationellt att se över hur ett arbete med personer som varit långtidsarbetslösa under lång tid skulle kunna se ut. FINSAM i Malmö var idag inbjudna tillsammans med Malmö stad för att se hur ett sådant arbete skulle kunna se ut.

Arbetsförmedlingen har fått i uppdrag nationellt att se över hur ett arbete med personer som varit långtidsarbetslösa under lång tid skulle kunna se ut. FINSAM i Malmö var idag inbjudna tillsammans med Malmö stad för att se hur ett sådant arbete skulle kunna se ut.

Det bestämdes att en gemensam uppdragsbeskrivning där Malmö stad och även FINSAM är parter skulle tas fram för att få igång arbetet.

Fler nyheter

2023-08-29

FINSAM i Malmö inleder samtal med Arbetsmarknads- och socialförvaltningen kring AI.

FINSAM i Malmö kommer under hösten att inleda samtal med sina medlemmar kring AI och utmaningar samt möjligheter att…

2023-08-28

REKO samarbetet fortsätter

Styrgrupp och arbetsgrupp pratade idag igenom de uppdrag som det tog beslut om att genomföra gemensamt vid uppstarte…

2023-08-28

LÖK gemensamma insatser träffas

Styrgruppen för den lokala överenskommelsen kring gemensamma insatser träffades idag.

2023-08-24

Region Skåne bjuder in förbunden i i Skåne till samtal

Lisa Flinth, primärvårdsnämndens ordförande med särskilt fokus på FINSAM i Skåne och med erfarenhet av att ha varit…

2023-08-15

Utebliven etablering SFI startar igång sitt sista år med styrgrupp

Idag träffades styrgruppen för utebliven etablering SFI för att planera för det sista verksamhetsåret.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit