Till innehållet

2022-08-27

Dialog angående långtidsarbetslösa i samverkan

Arbetsförmedlingen har fått i uppdrag nationellt att se över hur ett arbete med personer som varit långtidsarbetslösa under lång tid skulle kunna se ut. FINSAM i Malmö var idag inbjudna tillsammans med Malmö stad för att se hur ett sådant arbete skulle kunna se ut.

Arbetsförmedlingen har fått i uppdrag nationellt att se över hur ett arbete med personer som varit långtidsarbetslösa under lång tid skulle kunna se ut. FINSAM i Malmö var idag inbjudna tillsammans med Malmö stad för att se hur ett sådant arbete skulle kunna se ut.

Det bestämdes att en gemensam uppdragsbeskrivning där Malmö stad och även FINSAM är parter skulle tas fram för att få igång arbetet.

Fler nyheter

2024-09-26

FINSAM i Malmö samlar chefsnätverk

Två gånger per år samlas de högsta tjänstepersonerna i Malmö inom primärsjukvården och psykiatrin, Arbetsförmedlinge…

2024-09-23

Ny revisor för FINSAM i Malmö

KPMG utser för statens räkning revisor åt FINSAM i Malmö. Vi tackar Johan Rasmusson för flerårigt arbete med revisi…

2024-09-20

Dialogmöte kring forskning inom integrering och mångfald i arbetslivet

FINSAM i Malmö kommer tillsammans med Lunds universitet, Normconsulting och Arbetsmarknadsavdelningen i Malmö stad j…

2024-09-20

Nationella rådet bjuder in er förbundschefer till en dialogträff kring uppdateringen av Kunskapsstödet den 20/9

Nationella rådet har genomfört en partsgemensam översyn kring insatser finansierade av samordningsförbund. Detta är…

2024-09-20

Samtal med sektion 18 på Arbetsförmedlingen

Utredaren på FINSAM har fått i uppdrag att ha kontakt med tre medarbetare på sektion 18 inom Arbetsförmedlingen i Ma…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit