Till innehållet

2022-03-15

Dialog kring återrapportering till regeringen av samordningsförbundens verksamhet

Försäkringskassan samlar varje år in information från bland annat SUS och återrapporterar hur det gått för den finansiella samordningen i Sverige till regeringen.

Försäkringskassan samlar varje år in information från bland annat SUS och återrapporterar hur det gått för den finansiella samordningen i Sverige till regeringen.

Idag träffade FINSAM i Malmö tillsammans med ett antal andra förbund över hela Sverige företrädare för de som lämnar in rapporten till regeringen och diskuterade 2021 års resultat.

Fler nyheter

2019-08-30

Styrgrupp FACT

Styrgruppen för FACT/konsultationsteamet har haft höstens första möte. Följande stod på agendan

2019-08-29

Styrelsemöte FINSAM i Malmö

Den 6 september har FINSAM i Malmö höstens första styrelsemöte.

2019-08-28

Malmökraften med på SKL konferens i september

I september arrangerar Sveriges kommuner och landsting, SKL idékonferensen "En välfungerande och inkluderande arbets…

2019-08-28

ISF invigs i Göteborg och diskuterar Malmökraftens utvärdering

I samband med öppningen av ISFs nya lokaler diskuterade förbundschefen utvärderingen av Malmökraften som väntas bli…

2019-08-27

Fördjupade samtal kring Region Skånes roll i FINSAM

I juni presenterade Annette Linander, 1vice ordförande i Regionstyrelsen regionens övergripande målsättning med sitt…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit