Till innehållet

2021-06-29

Dialog kring ESFs nya programperiod

Svenska ESF rådet går nästa år in i en ny programperiod på sju år. Inför detta tar de kontakt med samarbetspartners för att diskutera hur deras program ska få bästa möjliga genomslag och användning.

Svenska ESF rådet går nästa år in i en ny programperiod på sju år. Inför detta har de tagit kontakt med samarbetspartners för att diskutera hur deras program ska få bästa möjliga genomslag och användning.

Idag blev FINSAM i Malmö inbjudet att delta i ett första samtal kring hur samordningsförbunden, Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen skulle kunna samspela när det gäller ESFs kommande programperiod.

Skärmbild(155)

Fler nyheter

2021-09-09

Jämställdhetsmyndigheten kontaktar FINSAM i Malmö

FINSAM i Malmö har blivit kontaktade för att diskutera förslag på insatser för att stärka utrikes födda kvinnors möj…

2021-09-08

SUS nätverket pratar med Försäkringskassan kring återrapporetering till regeringen

Idag träffade SUS nätverket Försäkringskassans representant och erbjöd möjligheten att samordningsförbunden kan vara…

2021-09-07

Utebliven etablering startar med workshop kring utmaningar

Under förmiddagen träffades ett femtontal personer från Arbetsmarknads- och socialförvaltningen, Arbetsförmedlingen…

2021-09-06

Planeringen av gemensam problemformluringar kring unga utrikesfödda kvinnor fortsätter

Den 28/9 ska FINSAM processleda en workshop tillsammans med Arbetsmarknads- och socialförvaltningen

2021-09-03

Styrelsemöte FINSAM i Malmö

FINSAM i Malmö har haft höstens första styrelsemöte idag.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit