Till innehållet

2021-06-29

Dialog kring ESFs nya programperiod

Svenska ESF rådet går nästa år in i en ny programperiod på sju år. Inför detta tar de kontakt med samarbetspartners för att diskutera hur deras program ska få bästa möjliga genomslag och användning.

Svenska ESF rådet går nästa år in i en ny programperiod på sju år. Inför detta har de tagit kontakt med samarbetspartners för att diskutera hur deras program ska få bästa möjliga genomslag och användning.

Idag blev FINSAM i Malmö inbjudet att delta i ett första samtal kring hur samordningsförbunden, Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen skulle kunna samspela när det gäller ESFs kommande programperiod.

Skärmbild(155)

Fler nyheter

2018-02-06

Styrgrupp Avanti

Idag hade Avanti sin första styrgrupp för året.

2018-02-06

REKO

REKO är en insats som startade 2017 med syfte att bygga upp en koordinatorfunktion inom psykiatrin i Malmö samtidigt…

2018-02-01

Samverkansanalys inom ramen för DUA-överenskommelsen

Det har kommit ut en rapport om samverkan, med en lärande ansats, utifrån den lokala DUA överenskommelsen som belys…

2018-01-31

Referensgruppen för Malmö stads projektplattform Etablera fler snabbare

FINSAM sitter med i referensgruppen för Malmö stads projektplattform Etablera fler snabbare. Idag träffades gruppen…

2018-01-25

Samtal om kommande ESF utlysningar

Under eftermiddagen så träffades olika intressenter kring ESF tillsammans med ESF handläggare och diskuterade komman…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit