Till innehållet

2019-02-08

DUA nyanlända jobbar med gemensamma processer

Idag träffades styrgruppen och arbetsgruppen för gemensamma processer inom DUA nyanlända.

Syftet med dagen var att besluta om vilka områden samverkan skulle ske (och inte ske) samt formulera ett uppdrag utifrån en gemensam grund. Som en del av detta så gick styrgruppen igenom syftet med DUA nyanlända, sitt uppdrag från strategiska överenskommelsen samt arbetsgruppers mål. Detta utifrån de enkla frågorna varför, vad och hur.

Dagen avslutades med att uppdraget till den gemensamma processgruppen hade förtydligats och en plan på det fortsatta arbetet.

Lawrence

 

Fler nyheter

2026-09-10

Styrgruppsmöte FRAM september 2026

Höstens andra styrgruppsmöte sker nu på torsdag. Följande står på agendan:

2026-09-09

Styrelseprotokoll underskrivet september 2026

Den 4 september hade styrelsen i FINSAM i Malmö sammanträde. Protokollet är nu underskrivet.

2026-09-08

FINSAM inbjudna att delta i diskussioner angående läkarintyg kring aktivitetskravet

From 1 juli träder lagen om aktivitetskrav vid uppbärande av försörjningsstöd ikraft. En del av detta innebär en sky…

2026-09-03

Styrelsemöte FINSAM i Malmö hösten 2026

Styrelsen i FINSAM i Malmö träffas för höstens första styrelsemöte på fredag.

2026-09-02

FINSAM i Malmö möter Lunicores nya VD

Lunicore är Lunds universitets studentkonsultbolag och syftar till att länka studenter med näringsliv och offentlig…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit