Till innehållet

2019-02-08

DUA nyanlända jobbar med gemensamma processer

Idag träffades styrgruppen och arbetsgruppen för gemensamma processer inom DUA nyanlända.

Syftet med dagen var att besluta om vilka områden samverkan skulle ske (och inte ske) samt formulera ett uppdrag utifrån en gemensam grund. Som en del av detta så gick styrgruppen igenom syftet med DUA nyanlända, sitt uppdrag från strategiska överenskommelsen samt arbetsgruppers mål. Detta utifrån de enkla frågorna varför, vad och hur.

Dagen avslutades med att uppdraget till den gemensamma processgruppen hade förtydligats och en plan på det fortsatta arbetet.

Lawrence

 

Fler nyheter

2026-05-07

Branschinformation om yrken inom hotellbranschen

Arbetsförmedlingen och Malmö stad bjuder idag in till branschinformation om hotellbranschen med syftet att öka kunsk…

2026-05-07

Webbinarium: Bipolär sjukdom och depression ur ett kliniskt och ett självupplevt perspektiv.

Välkommen till en föreläsning kring psykisk hälsa. Det är den fjärde i en serie av utbildningsinsatser kring psykisk…

2026-05-07

FINSAM i Malmö besöker Fontänhuset och planerar för podd

Vet Ni!! är FINSAM i Malmös podd som fokuserar på arbetslivsinriktad rehabilitering, vägar tillbaka till arbete, stu…

2026-05-04

Programtrohetsmätning IPS Unga

IPS Unga är ett projekt finansierat av FINSAM i Malmö som stöttar unga med beroendebehandling ut arbete. För att ve…

2026-04-28

Ledningsgrupp samsjuklighet april 2026

FINSAM i Malmö deltar löpande i samsjuklighetsarbetet i Malmö.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit