Till innehållet

2019-02-08

DUA nyanlända jobbar med gemensamma processer

Idag träffades styrgruppen och arbetsgruppen för gemensamma processer inom DUA nyanlända.

Syftet med dagen var att besluta om vilka områden samverkan skulle ske (och inte ske) samt formulera ett uppdrag utifrån en gemensam grund. Som en del av detta så gick styrgruppen igenom syftet med DUA nyanlända, sitt uppdrag från strategiska överenskommelsen samt arbetsgruppers mål. Detta utifrån de enkla frågorna varför, vad och hur.

Dagen avslutades med att uppdraget till den gemensamma processgruppen hade förtydligats och en plan på det fortsatta arbetet.

Lawrence

 

Fler nyheter

2022-02-16

Protokoll klart från styrelsemöte

Styrelsen i FINSAM i Malmö hade möte den 11/2.. Protokollet är nu klart för detta möte.

2022-02-16

Styrgruppsmöte FRAM

Idag hade FRAM styrgruppsmöte med följande på agendan:

2022-02-14

Styrgrupp Kultur på recept

Idag hade Kultur på recept sitt första styrgruppsmöte för året.

2022-02-10

Tjänsteinnovation med FINSAM Landskrona Svalöv

Idag träffar FINSAM i Malmö FINSAM Landskrona Svalöv för att ta del av deras arbete med tjänsteinnovation.

2022-02-09

Panelsamtal med fokus på UVAS

Igår deltog utredaren på en digital paneldebatt anordnad av Fryshuset. Tillsammans med representanter från tre andra…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit