Till innehållet

2019-02-08

DUA nyanlända jobbar med gemensamma processer

Idag träffades styrgruppen och arbetsgruppen för gemensamma processer inom DUA nyanlända.

Syftet med dagen var att besluta om vilka områden samverkan skulle ske (och inte ske) samt formulera ett uppdrag utifrån en gemensam grund. Som en del av detta så gick styrgruppen igenom syftet med DUA nyanlända, sitt uppdrag från strategiska överenskommelsen samt arbetsgruppers mål. Detta utifrån de enkla frågorna varför, vad och hur.

Dagen avslutades med att uppdraget till den gemensamma processgruppen hade förtydligats och en plan på det fortsatta arbetet.

Lawrence

 

Fler nyheter

2021-09-15

Make it work förbereder för fortsättning efter finanisering

Make it work har finansierats av FINSAM sedan våren 2020 och går nu in i slutdelarna av projektet med en förfrågan o…

2021-09-14

Tillsammans gör vi skillnad

FINSAM i Malmö deltar i en nationell referensgrupp i kring kommunikation som idag träffas för att färdigställa en ko…

2021-09-14

Regionalt nätverk FINSAM Skåne

Idag bjöd FINSAM Landskrona Svalöv in till regionalt nätverk i FINSAM i Skåne.

2021-09-13

Kultur på recept igång

Kultur på recept är igång och hade idag sitt första styrgruppsmöte. Idag presenterade styrgruppens medlemmar sig för…

2021-09-13

Referensgrupp projekt uppföljning Finsam

Idag träffades representanter för Försäkringskassan, Arbetsförmedlingen, SKR och några förbund och diskuterade det u…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit