Till innehållet

2019-02-08

DUA nyanlända jobbar med gemensamma processer

Idag träffades styrgruppen och arbetsgruppen för gemensamma processer inom DUA nyanlända.

Syftet med dagen var att besluta om vilka områden samverkan skulle ske (och inte ske) samt formulera ett uppdrag utifrån en gemensam grund. Som en del av detta så gick styrgruppen igenom syftet med DUA nyanlända, sitt uppdrag från strategiska överenskommelsen samt arbetsgruppers mål. Detta utifrån de enkla frågorna varför, vad och hur.

Dagen avslutades med att uppdraget till den gemensamma processgruppen hade förtydligats och en plan på det fortsatta arbetet.

Lawrence

 

Fler nyheter

2019-12-12

Unga Vuxna mottagningarna i Lund och Malmö beställer utredningsuppdrag

Styrgrupperna för Unga Vuxna mottagningarna i Lund och Malmö, önskar en utvärdering av mottagningarnas verksamhet oc…

2019-12-10

Styrgruppsmöte Malmökraften

Årets sista styrgruppsmöte var i formen av en lärande workshop med handläggare och projektledning med fokus på att t…

2019-12-10

Kokboksuppdatering

Utredaren på FINSAM i Malmö har fått i uppdrag att uppdatera en kokbok från Maria mottagningarna i Skåne.

2019-12-06

DUA Nyanlända har sin sista styrgrupp för året

FINSAM var med på årets sista styrgrupp för DUA Nyanlända.

2019-12-04

GAME OVER En halvdag med fokus på dataspelsberoende

Länsstyrelsen Skåne bjuder in till en halvdag med fokus på dataspelsberoende. Förmiddagen är till för dig som är int…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit