Till innehållet

2019-02-08

DUA nyanlända jobbar med gemensamma processer

Idag träffades styrgruppen och arbetsgruppen för gemensamma processer inom DUA nyanlända.

Syftet med dagen var att besluta om vilka områden samverkan skulle ske (och inte ske) samt formulera ett uppdrag utifrån en gemensam grund. Som en del av detta så gick styrgruppen igenom syftet med DUA nyanlända, sitt uppdrag från strategiska överenskommelsen samt arbetsgruppers mål. Detta utifrån de enkla frågorna varför, vad och hur.

Dagen avslutades med att uppdraget till den gemensamma processgruppen hade förtydligats och en plan på det fortsatta arbetet.

Lawrence

 

Fler nyheter

2022-06-13

Utebliven etablering håller sista stygruppsmötet innan sommaren

På agendan stod bland annat hur projektet ska ta sig vidare i nästa fas

2022-06-13

Extrainsatt styrgruppsmöte Kryddgårdenmodellen

Idag var det kallat till ett extrainsatt styrgruppsmöte i Kryddgårdenmodellen för att diskutera möjligheterna med at…

2022-06-10

Rapport om "Avbrott inom KomVux Malmö sfi"

Utebliven etablering SFI rullar vidare och presenterar rapporten "Avbrott inom KomVux Malmö sfi."

2022-06-10

SUS nätverket

Idag träffas det nationella SUS nätverket.

2022-06-10

Idag håller FRAM styrgruppsmöte

FINSAM deltar idag på styrgruppsmöte på FRAM

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit