Till innehållet

2019-02-08

DUA nyanlända jobbar med gemensamma processer

Idag träffades styrgruppen och arbetsgruppen för gemensamma processer inom DUA nyanlända.

Syftet med dagen var att besluta om vilka områden samverkan skulle ske (och inte ske) samt formulera ett uppdrag utifrån en gemensam grund. Som en del av detta så gick styrgruppen igenom syftet med DUA nyanlända, sitt uppdrag från strategiska överenskommelsen samt arbetsgruppers mål. Detta utifrån de enkla frågorna varför, vad och hur.

Dagen avslutades med att uppdraget till den gemensamma processgruppen hade förtydligats och en plan på det fortsatta arbetet.

Lawrence

 

Fler nyheter

2026-03-04

Webinarium kring Personlighetssyndrom ur ett kliniskt och ett självupplevt perspektiv

Samordningsförbunden Helsingborg, Skåne Nordost och Malmö har tillsammans med Vuxenpsykiatrin i Malmö/Trelleborg arr…

2026-03-04

2026 års andra styrelsemöte

FINSAM i Malmö avhåller styrelsemöte för andra gången 2026. Följande står på dagordningen:

2026-03-03

Ledningsgrupp samsjukligheten februari 2026

Lagrådsremissen kring samsjuklighetsutredningen kom i förra veckan och arbetet med denna var en av frågorna som disk…

2026-03-03

FINSAM har fått förfrågan om att arbeta med yrkesinfo tillsammans med AF och AMA

Ett ökat fokus på att söka upp arbetsgivare både hos Arbetsförmedlingen och på Arbetsmarknadsavdelningen gav en förf…

2026-03-03

Länsstyrelsen i Skåne bjuds in till styrelsemöte på FINSAM i Malmö

FINSAM i Malmö har funnits i Malmö under 20 år och kommer därför under året reflektera tillsammans med olika aktörer…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit