Till innehållet

2019-02-08

DUA nyanlända jobbar med gemensamma processer

Idag träffades styrgruppen och arbetsgruppen för gemensamma processer inom DUA nyanlända.

Syftet med dagen var att besluta om vilka områden samverkan skulle ske (och inte ske) samt formulera ett uppdrag utifrån en gemensam grund. Som en del av detta så gick styrgruppen igenom syftet med DUA nyanlända, sitt uppdrag från strategiska överenskommelsen samt arbetsgruppers mål. Detta utifrån de enkla frågorna varför, vad och hur.

Dagen avslutades med att uppdraget till den gemensamma processgruppen hade förtydligats och en plan på det fortsatta arbetet.

Lawrence

 

Fler nyheter

2018-06-25

Ung Malmö och Unga Vuxna jobbar ihop sig

FINSAM i Malmö kommer att stötta samarbetet mellan Ung Malmö och Unga vuxna genom att arrangera två workshopar under…

2018-06-18

REKO planerar workshop för att sammanfatta lärdomar till styrgrupp

Styrgruppen till REKO har via FINSAM gett de som arbetar i insatsen ett uppdrag.

2018-06-18

Föreläsning om psykos

Den 23/5 genomfördes en föreläsning om psykos på aktivitetscenter. Förläsare var Per Granvik, verksamhetsutvecklare…

2018-06-15

Effekterna av FINSAM i Malmö 2018

Kansliet i FINSAM har utifrån verksamhetsplanen 2018 tagit fram vilka effekter FINSAM i Malmö gett.

2018-06-13

Media uppmärksammar Malmökraften

Sydsvenska dagbladet och Skånska Dagbladet har båda gjort en artikel kring Malmökraften.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit