Till innehållet

2025-03-04

Effektiv resursanvändning inom arbetslivsinriktad rehabilitering – FRAM

FINSAM och Lunicore kommer att tillsammans med FRAM jobba med en förstudie kring "Effektiv resursanvändning inom arbetslivsinriktad rehabilitering".

Utgångspunkten för upplägget är en AI-förstudie hos FRAM, där Lunicore bidrar med insikter om hur befintliga arbetsprocesser kan effektiviseras genom införandet av lämpliga AI-verktyg. 

Syftet med projektet är att hjälpa Finsam och FRAM att utforska tekniker för att frigöra tid från jobbiga, 
ofta repetitiva arbetsuppgifter för att kunna ägna mer tid för värdeskapande uppgifter.  
Målet är att genom ett projekt bestående av informationsinsamling, intervjuer, identifiera och 
effektivisera processer hos FRAM med hjälp av AI-verktyg. 

Projektet kommer att pågå under mars och slutredovisas på styrgruppen för FRAM den 23 april.

Fler nyheter

2019-05-14

Referensgrupp Maria Malmö pratar om slutkonferens i september

Den 20 september kommer Tramadolprojektet på Maria Malmö att ha slutkonferens vilket diskuterades på dagens referens…

2019-05-08

Kunskapslyft rullar vidare med femte gången

Idag träffades 25 professionella och personer med egen erfarenhet av psykisk ohälsa och diskuterade samverkan i Malm…

2019-05-06

Maria Malmö Tramadol föreläser för 290 personer

Tramadol Maria Malmö har blivit inbjudna till Länsstyrelsen för att föreläsa om sina upptäckter och erfarenheter. Se…

2019-05-06

Malmökraften med i Almedalen

Malmökraften kommer vara med på Almedalen under FINSAMs program.

2019-05-03

REKO arbetsgrupp

Idag träffades arbetsgruppen i REKO inför styrgruppsmötet i maj.

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit