Till innehållet

2025-03-04

Effektiv resursanvändning inom arbetslivsinriktad rehabilitering – FRAM

FINSAM och Lunicore kommer att tillsammans med FRAM jobba med en förstudie kring "Effektiv resursanvändning inom arbetslivsinriktad rehabilitering".

Utgångspunkten för upplägget är en AI-förstudie hos FRAM, där Lunicore bidrar med insikter om hur befintliga arbetsprocesser kan effektiviseras genom införandet av lämpliga AI-verktyg. 

Syftet med projektet är att hjälpa Finsam och FRAM att utforska tekniker för att frigöra tid från jobbiga, 
ofta repetitiva arbetsuppgifter för att kunna ägna mer tid för värdeskapande uppgifter.  
Målet är att genom ett projekt bestående av informationsinsamling, intervjuer, identifiera och 
effektivisera processer hos FRAM med hjälp av AI-verktyg. 

Projektet kommer att pågå under mars och slutredovisas på styrgruppen för FRAM den 23 april.

Fler nyheter

2022-04-13

Extrainsatt styrelsemöte

FINSAM i Malmö har haft ett extrainsatt styrelsemöte med anledning av projektet Kultur på projekt.

2022-04-08

4 kommuner, 4 samordningsförbund och 1 försäkringskassa

Idag träffas kommunerna, försäkringskassan och samordningsförbunden i Malmö, Lund, Helsingborg och Kristianstad för…

2022-04-07

Malmökraften samlar sig kring tankar på en fortsättning

Idag träffades en utökad styrgrupp under ledning av Joakim Tranquist som processledde samtal kring hur en eventuell…

2022-04-06

Den årliga FINSAM konferensen

Den 5-6/4 håller FINSAM sin årliga nationella konferens.

2022-04-06

Att leda kreativa och medskapande möten

Idag började den avslutande planeringen av de två tillfällen kring att leda kreativa och medskapande möten som plane…

Om Finsam

FINSAM i Malmö är ett finansiellt samordningsförbund inom rehabiliteringsområdet. Förbundet bildades 2007 och ägs av Malmö stad, Försäkringskassan Malmö, Region Skåne och Arbetsförmedlingen Malmö.

Kontakt

  • FINSAM i Malmö
  • World Trade Center
  • Skeppsgatan 19
  • 211 11 Malmö

Hitta hit